Kreatynina a choroby nerek

Kreatynina jest wytwarzana w ramach pewnych procesów metabolicznych i jest wydalana z organizmu z moczem. Do nerek dostaje się z krwią, tam jest odfiltrowana i wydalana. Dzięki temu, że kreatynina obecna jest we krwi i w moczu można sprawdzić prawidłowość funkcjonowania nerek. Jeśli nerki nie działają prawidłowo, to kreatynina wraca do krwi i jej stężenie wzrasta. Normalny poziom kreatyniny zależy od wzrostu, masy mięśniowej i płci. Pewien wpływ może mieć przyjęta metoda oznaczania poziomu kreatyniny.

nerki

Poziom kreatyniny oznacza się dla oceny prawidłowości działania nerek, a więc na przykład w ostrej niewydolności nerek albo przy przewlekłej chorobie nerek. Można w ten sposób ocenić skuteczność dializy albo na przykład efekty przeszczepu nerki. Oznaczenie stężenia kreatyniny wykonuje się również przy różnych zabiegach chirurgicznych oraz w diagnostyce wymagającej podania kontrastu.

Podwyższone stężenie kreatyniny występuje w niewydolności nerek albo przy innych zaburzeniach czynności nerek. Powodem może być odwodnienie, uszkodzenie tkanki mięśniowej albo na przykład zablokowane drogi moczowe.

Dalej – http://pr-rangers.com/stezenie-kreatyniny-we-krwi/